2017 - "Kostka! Leták!"

Z úst Žofky, zvoníka:

 

"Dnes ráno jsme dopadli zloděje. Poprvé v historii Brožova však nedošlo k okamžitému soudu a výkonu trestu, ale objevili se i zlodějovi zastánci.

Spousta lidí se divila, jak je to možné. Vždyť každého zloděje trestáme stejně již několik let. Tentokrát však panovala jiná atmosféra, než při jakémkoliv jiném dopadení. Možná to bylo tím, že zloděj téměř nemluvil, jen mumlal něco o lidech, krysách, pomstě - vlastně o tom, o čem běžně zloději dopadení při činu mumlají.

Spíš než mumlání zloděje ovlivnil sled událostí předmět, se kterým zloděj utíkal. Spousta lidí se při odhalení jeho kořisti začala zloděje zastávat se slovy, jako: "Bez něj bychom to nenašli!" nebo "Měli bychom mu spíš děkovat, né ho trestat!".

Ukázalo se totiž, že zloděj si všiml, že pod kostkou ležel složený list papíru. Děsivé je to, že písmo, kterým je psán, je totožné s písmem knihy nalezené v kostce.

Možná se Brožov posouvá ke světlejším zítřkům. Třeba se jednostranné přemýšlení zdejších obyvatel mění. Snad se blížíme světlejším zítřkům."